תמונה תמונה שעל הקיר...

סוגי התמונות השונים, טיפים לתליית תמונות ותאורה שתחמיא ותדגיש את פריטי הדקורציה – הכל בכתבה אחת!

כתבת: אורי מלניק | צילום: יח"צ

כאשר מדובר בעיצוב חלל הבית, ישנו מגוון רחב של תמונות המשלימות את עיצוב חלל הבית ויכולות להפוך סלון משעמם למתוחכם ומלא חיים.

תמונות משלימות את עיצוב חלל הבית. עיצוב פנים סטודיו פופה
תמונות משלימות את עיצוב חלל הבית. עיצוב פנים סטודיו פופה


התמונות הנפוצות ביותר, בהיותן הזולות ביותר, הנן הפוסטרים: החל מפוסטרים וינטיג´ שתמיד מכניסים אופי וסגנון יחד עם חוש הומור ועד פוסטרים אומנותיים וייחודיים – האפשרויות אינן מוגבלות וכל אחד יכול למצוא פוסטר בסגנון אליו הוא מתחבר.

דרך נוספת להכניס עניין ומקוריות הנה הפריטים הדקורטיביים. בין אם מדובר בתבליטים או בשלטים עשויים עץ או פח – מדובר בדרך יצירתית לתת מימד ועומק לחלל הבית.

הכנסת עניין ומקוריות בעזרת פריטים דקורטיביים. עיצוב פנים סטודיו פופה
הכנסת עניין ומקוריות בעזרת פריטים דקורטיביים. עיצוב פנים סטודיו פופה

סוג נוסף של

תמונות לבית

, נפוץ אף הוא, הנו ההדפס האמנותי: מדובר בשכפול בכמות מוגבלת של יצירת אמנות מקורית, והוא מתאפיין בחתימת האמן בעיפרון, בתחתית ההדפס מימין. כמו כן, תמיד יצוין בתחתית ההדפס משמאל כמה עותקים זהים הודפסו, ומה מספר ההדפס הספציפי שנרכש.

התמונה בעלת הערך הגבוה ביותר היא כמובן תמונה מקורית: זו יכולה להיות עבודה על מגוון חומרים כמו נייר, עץ או בד. עבודות מקוריות על בד יהיו לרוב יקרות יותר מעבודות על נייר מכיוון שהנן עמידות יותר.

צילומים: צילום מתוך סדרה יופיע עם מספור וחתימת האמן, בדומה להדפס אמנותי. צילום ללא חתימה או מספר יכול להיות עותק בודד או עותק מהדפסה בלתי מוגבלת. צילומים חייבים להיות ממוסגרים תחת זכוכית, אך ללא מגע ישיר עמה. את הצילומים מומלץ לתלות על קירות פנימיים, החשופים פחות לאור שמש ישיר מחשש לדהייה.

תמונות לבית. יחצ היבואנים
תמונות לבית. יחצ היבואנים
אז החלטתם אילו תמונות אתם מעוניינים לתלות, ועכשיו לשלב המכריע - איפה לתלות מה?

הסלון, בדרך כלל, הנו החדר הראשון הזוכה להתייחסות, בהיותו חדר האירוח ולרוב גם החדר בו מבלה המשפחה את רוב זמנה.

לרוב הסלון ממוקם קרוב לכניסה, וההתרשמות ממנו נותנת את התחושה הכללית לגבי הבית כולו. לפיכך כדאי להקדיש לו תשומת לב מיוחדת. תליית התמונות צריכה להיעשות לאחר שהחלטתם על מקומם של הרהיטים והחפצים השונים.

תחילה, קבעו מהו הקיר הבולט ביותר או החשוף ביותר בחדר. לפעמים זהו הקיר שנמצא מול הכניסה לחדר או זה שנראה מהכניסה הראשית של הבית, ולעיתים זהו הקיר שמעל הספה או מעל הטלוויזיה. כל אחד יודע בבירור איזה קיר הוא הדומיננטי בסלון, וזהו הקיר שצריך לקבל עדיפות ראשונה.

תליית התמונות צריכה להיעשות לאחר שהחלטתם על מקומם של הרהיטים והחפצים השונים
תליית התמונות צריכה להיעשות לאחר שהחלטתם על מקומם של הרהיטים והחפצים השונים

כדי לראות היטב תמונה קטנה, יש להתקרב אליה, כי מרחוק לא ניתן להבחין בפרטים שבה. תמונה גדולה ניתן לראות היטב מרחוק, וכדי לתת לה את הכבוד הראוי וליהנות ממנה, יש לדאוג לתלותה באופן שיאפשר זאת. הקיר הריק סביב התמונה מאפשר לה להיראות נינוחה על הקיר ולא "חנוקה" - הכל עניין של פרופורציות. תמונות קטנות מתאימות למסדרונות או כסדרה של כמה תמונות הנתלות יחדיו. תמונה גדולה יכולה להתאים לקיר גדול וחשוף המתחנן לזריקת צבע וסגנון ויכול להכילה.

תמונה גדולה ניתן לראות היטב מרחוק, יש לדאוג לתלותה באופן שיאפשר להנות ממנה. אמיר שלח - אדריכלות ועיצוב פנים
תמונה גדולה ניתן לראות היטב מרחוק, יש לדאוג לתלותה באופן שיאפשר להנות ממנה. אמיר שלח - אדריכלות ועיצוב פנים

כשמדובר בחדר השינה, תמונה היא אווירה. חשבו עם איזו תמונה תרצו ללכת לישון בלילה ולהתעורר בבוקר. בניגוד לסלון, רצוי למתן את בחירת התמונות בחדר השינה ולא להעמיס עליו בתמונה גדולה או צבעונית מידי, במקרה זה "less is more".

בדיוק כמו שלא מרכזים את כל הרהיטים בפינה אחת של החדר, אלא מפזרים אותם בחדר כולו בכדי ליצור איזון, כך יש להתייחס גם לתמונות - כלומר לפזרן באופן הגיוני על פני הקירות השונים בחדר. כאשר בוחרים לקבץ כמה תמונות ביחד, יש לקחת בחשבון שהעין שלנו נוטה לחבר תמונות התלויות יחד בצפיפות ולראותן כגוש אחד. אפקט זה מתקבל יפה כאשר התמונות התלויות יחד הן בעלות אופי דומה בין אם בצבע או בסגנון. אם בתוך הקבוצה ישנה תמונה חריגה באופייה ובצבעוניותה, היא תהיה דומיננטית לעין ושאר התמונות יאבדו מכוחן ומנוכחותן.

רצוי למתן את בחירת התמונות בחדר השינה ולא להעמיס עליו בתמונה גדולה או צבעונית מידי. יחצ היבואנים
רצוי למתן את בחירת התמונות בחדר השינה ולא להעמיס עליו בתמונה גדולה או צבעונית מידי. יחצ היבואנים
טיפים לתליית תמונות:

*תלייה נכונה היא זו, שבה מרכז התמונה נמצא בגובה העיניים או קצת למטה מזה. תמונות התלויות גבוה מדי מנותקות מהחדר ויוצרות תחושה לא נעימה של אי שקט.

*כאשר תולים תמונה מעל ספה או כורסא יש לשים לב שבזמן הישיבה התמונה לא תיגע בראשו של האדם היושב מתחתיה.

*כדי שתמונה תיראה במיטבה, רצוי שלא תהיה מוסתרת על-ידי עציץ גדול או חלון שנפתח מה שיגרום לה לאבד מהאפקט.

*תמונות יקרות לא כדאי לתלות מעל מקור חום, כמו מזגן או אח, או על קיר שיש עליו קרני שמש ישירות, שכן אלה עלולים לפגוע בתמונות.

*תמונות על נייר בעלות ערך, עדיף לתלות על קירות פנימיים, החשופים פחות ללחות. אפשר גם להרחיקן מהקיר על-ידי הצמדת פקקי שעם לחלק האחורי של המסגרת, דבר שיאפשר זרימת אוויר מאחורי התמונה ויסייע במניעת היווצרות פטריות או עובש על העבודה עצמה.

*תמונות כבדות וגדולות יש לתלות בעזרת ברגים ולא בעזרת מסמרים.

*לקירות גבס קיים דיבל שבלול מיוחד הנפתח בתוך הקיר, אליו מכניסים וו תלייה או בורג רגיל שעליו תולים את התמונה.

*תמונות קטנות וקלות במיוחד אפשר לתלות באמצעות מסמרים ומתלים לתמונות, שניתן להשיג בחנויות לחומרי בניין.

תאורה נכונה יכולה לתרום רבות לתצוגת האמנות בביתכם. אפולוניה אדריכלות תכנון ועיצוב
תאורה נכונה יכולה לתרום רבות לתצוגת האמנות בביתכם. אפולוניה אדריכלות תכנון ועיצוב

ומה בנוגע לתאורה?

תאורה נכונה יכולה לתרום רבות לתצוגת האמנות בביתכם. כשאתם מתכננים את ביתכם, כדאי לתת את הדעת למיקום התמונות. אחת הבעיות הנפוצות ביותר היא מנורות הקיר. בבתים רבים מותקנות מנורות קיר מעל הספה, מקום שמתאים כמעט תמיד לתליית תמונה. תמונה התלויה בין שתי מנורות קיר המאירות מעלה נשארת תמיד חשוכה, לכן כדאי לבדוק מראש אם מיקומה של המנורה לא יפריע לכם לתלות תמונה וכן את סוג המנורה. כנ"ל לגבי מתגים להדלקת אורות, מזגנים, מערכות אזעקה ושקעים למיניהם.

התאורה המחמיאה ביותר לתמונות היא תאורה ממוקדת שמאירה את התמונה. אפשר לתכנן ספוט בודד, או פס צבירה ועליו מספר ספוטים שניתן לשנות את מיקומם בהתאם לתמונות.

הכי חשוב להיות נאמנים לטעם והאמירה האישית שלכם ולבחור תמונות שמשלימות את עיצוב החלל בין אם בצבע, בדוגמה או בטקסטורה.

לקטלוג תמונות לחץ כאן

לכתבות עיצוב נוספות

חזור מעלה