הכתובת על הקיר: אמנות רחוב ´פורצת´ אליכם הביתה

הגרפיטי יוצא מקירות המבנים הנטושים ועובר לקדמת הבמה, בתוך חללים מעוצבים וכחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית.

מאת: נטאלי סילבר. צילום: יח"צ.

"תופעה מורדת": אמנות הרחוב הכי תוססת ומחתרתית לוקחת את הצבע לידיים ונכנסת אלינו אל תוך חלל הבית והמשרד, בטרנד שכובש את עולם העיצוב ומסתמן כאומנות לכל דבר.

אריחי PAPER בסגנון גרפיטי החל מ-600 שח למר. להשיג בויה ארקדיה. צילום: יחסי ציבור
אריחי PAPER בסגנון גרפיטי החל מ-600 שח למר. להשיג בויה ארקדיה. צילום: יחסי ציבור


מגמה חדשה מסתמנת בתחום עיצוב הבית: טרנד הגרפיטי בשילובי צבעים וציורים מלאי אנרגיות פורצי גבולות המעניקים מראה אמנותי ייחודי לחללי הבית והמשרד.

אמנות הגרפיטי הופיעה לכל אורך ההיסטוריה, עוד בימי מצרים העתיקה והאימפריה הרומית, ושימשה את היוצרים שלה למגוון שימושים רבי השפעה כגון: מחאות וביקורת מחתרתית מול השלטונות וכן קידום מסרים ואמירות חברתיות רחבות ואף הפגנת יצירתיות פורצת גבולות וממסד מתוך מטרה ליצור זעזוע והכרה. מה שנתפס בעבר כאקט חתרני ומלא אמוציות של בני נוער ואאוט סיידרים בחברה, הפך במרוצת השנים לאמנות במלא תפארתה המככבת על פריטי אופנה, עיצוב וקירות, כולל פריטי ריהוט ואביזרים לבית.

הוונדליזם עשה מהפך, ובעקבות השינויים בתפיסת אמנות הגרפיטי ניתן לראות היום מגמה הולכת וגוברת של אמני רחוב רבים שעוזבים את הסמטאות הקטנות בהן היו רגילים ליצור לטובת פרויקטים עירוניים, עבודות פרטיות בבתים ואף פתיחת גלריות המציגות אך ורק יצירות גרפיטי. מדובר במגמה חדשה אשר מתפשטת במהירות בכל העולם וזוכה לחיבוק חיובי מהממסד והציבור שאימץ בחום ורוצה להיות חלק מהמגמה החדשנית.

קולקציית אריחי DOUP איטליה להשיג ברשת חנויות נגב החל מ-280 שח למר. צילום: יחסי ציבור.
קולקציית אריחי DOUP איטליה להשיג ברשת חנויות נגב החל מ-280 שח למר. צילום: יחסי ציבור.

מי מאתנו לא טייל בארץ או בחו´´ל ועצר להצטלם בסמוך לכתובות גרפיטי ייחודיות?

אתרים נטושים, ארונות חשמל ותקשורת, משאיות ענק, אתרי בנייה מוזנחים ושערי ברזל חלודים, כל אלה הם קרקע פורייה לאמני הגרפיטי שרואים בכל נקודה אפורה ועלובה "מגרש משחקים" מלא פוטנציאל ליצירה ואמירה אישית. דוגמה מצוינת אפשר לראות בעיר ברלין שבגרמניה, שם חומת ברלין הידועה הפכה מחומת בטון היסטורית ליעד תיירותי של ממש בשל ציורי הגרפיטי המעטרים אותה לכל אורכה. גם אצלנו בארץ הקודש בשוק הידוע "מחנה יהודה" בירושלים, אפשר לראות כיצד תריסי הבאסטות התמלאו בציורי גרפיטי מדהימים וכאשר השוק סגור הוא הופך לגלריה של ממש המציגה יצירות של אומנים אלמוניים אשר הבינו את גודל הפוטנציאל בהצגת יצירותיהם דווקא בחלל שכזה. עולם העיצוב התלהב ממש כמו ההמונים בעולם ואימץ בחום את היצירתיות והקסם העיצובי בפריטים בעלי כיתובי גרפיטי. לדברי ריקי כהן מנהלת קטגוריית כלי בית ונוי, נעמן, "הגרפיטי מביא עמו יצירתיות, אופי ונמרצות שניתן למצוא עד כה רק מחוץ לבית – ברחוב! זו בדיוק הסיבה שטרנד הגרפיטי הפך פופולארי כל כך, כולנו שמחים להשראה יום יומית שתלווה אותנו ומה יותר טוב מלעשות זאת "בדרך הגרפיטי" הנזרקים על כלי בית , פריטי נוי ואיתם אנו משתמשים ביום יום..במיוחד אם מדובר בכיתובים מעוררי דמיון וציורים הייחודיים רק לנו."

גרפיטי בשטיח. להשיג בצמר שטיחים יפים
גרפיטי בשטיח. להשיג בצמר שטיחים יפים

מראה הגרפיטי הינו אמנות מלאה באופי נעורים, יצרים, אנרגיות, אדרנלין וססגוניות. ´´כל היתרונות האלו נכנסים אלינו הביתה, לשטח האינטימי שלנו בטרנד חוצה גילאים´´ הכובש את עולם העיצוב" מסביר שי דודי סמנכל שיווק בחברת דא קוצ´ינה מטבחים. לדבריו, ´´לא מדובר בטרנד עיצובי בר חלוף, אלא באמירה אומנותית לכל דבר אשר מביאה עימה הכרה באומנים שלרוב לא זכו להכרה או חיבוק מהממסד ואילו עתה מהווים אבן שואבת ליצירתיות ורצון ליצור תחת מעטפת מחבקת של חברות עיצוב המחפשות דווקא את הייחודיות של אלו".

סט מצעים של ורדינון במראה גרפיטי החל מ-29 שח עד-299 שח למערכת שלמה. צילום: שי אדם
סט מצעים של ורדינון במראה גרפיטי החל מ-29 שח עד-299 שח למערכת שלמה. צילום: שי אדם

בארצות הברית ופריז זוכים פריטי הגרפיטי לככב בבתי קפה ומועדונים טרנדיים כקישוט ואף כתמונות ענק ממוסגרות ולעיתים גם כפרינטים על פריטי ריהוט כגון ספות וכלים. ציורים מיוחדים ובעלי אמירה של אומני גרפיטי מוכשרים אף מוצגים בגלריות בסוהו, שם נמכרות חלק מהיצירות באלפי דולרים. מיכל נוף מנהלת שיווק קבוצת נגב מסבירה: "הסיבה ככל הנראה לטרנד שכובש את עולם העיצוב בגרפיטי, הינה האופי הייחודי והצבעוני שמבטא את אמנות הרחוב בתוך הבית ופורץ גבולות ונועזות שכולנו רוצים לפגוש בתוך הבית". עיצוב שכזה מתאים לכל חלל. למשל במטבח לבן, זוכה ציור גרפיטי מעניין המודפס על גבי זכוכית לחדשנות ואם זאת לפינה של אומנות כחלק מהעיצוב. גם עולם השטיחים והחיפויים אימץ את הטרנד עבור אלו שרוצים לחדש ולא מוכנים להתחייב לטרנד הזה עד הסוף ומעוניינים להחליף את היצירה או העיצוב בהינף שטיח.

צלחת עיקרית פורצלן wild indigo מחיר 34.90 שח. להשיג ברשת חנויות נעמן. צילום: אלעד נבון.
צלחת עיקרית פורצלן wild indigo מחיר 34.90 שח. להשיג ברשת חנויות נעמן. צילום: אלעד נבון.

"לא בכדי בחרו משפחות רבות בפריטים המשלבים גרפיטי לעיצוב חלל חדר השינה האינטימי ומהר מאוד הוסיפו את הטרנד ועיצבו גם חללים נוספים שהושפעו מהשראת אמנות הרחוב התוססת ומלאת הצבעים", מבהירה ויקטוריה יוסל מנהלת השיווק של ורדינון, לדבריה, חדר הנוער זוכה לחדשנות מרעננת הודות לפריטי ריהוט המשלבים גרפיטי וגם בסלון ניתן לגלות איך פריט צבעוני פורץ גבולות בעל אמירה ייחודית, יכול לשנות את החלל וליצור נישה עיצובית מעניינת ובעלת אמירה". בעוד שמדובר בטרנד חדש ומעניין בשמי עולם העיצוב, רבים עדין חוששים לאמצו בחום ומעדיפים לשלבו במינונים נמוכים, ככלי הגשה מיוחדים, ככיסוי ספה ואף כמפה, מפיות ואף שטיח.לטובת אלו הנהנים לדמיין כיצד יראה ביתם עם עיצוב הגרפיטי המגוון אך חוששים להעז, כדאי לוותר על הרצון לפרוץ גבולות ואולי לפגוע באופי המקורי של הבית ולהעדיף פריטים שאינם קבועים וניתנים להחלפה ושינוי. יתרה מכך, עם שימוש נבון, בחירת צבעים המתאימים לאופי הבית תוכלו לשמור על האווירה והאיזון הייחודיים לכם ולהעצים את האנרגיות בחללים הנבחרים בבית.

אז קדימה, הגיע הזמן להעז ולהתכונן לאנרגיות חדשות בבית.

חזור מעלה