1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. ראיון אישי עם מובילי התחום
  4. קובי גל וורד אלנבוגן-מצליח: ידידותיים לסביבה

קובי גל וורד אלנבוגן-מצליח: ידידותיים לסביבה

הארכיטקטים קובי גל וורד אלנבוגן-מצליח מתכננים לנו עולם ירוק חדש, בו גיאומטריה וגמישות הולכות יד ביד וההיגיון עומד מאחורי כל החלטה. לקרוא, ללמוד ולהאמין

מאת שחר בן פורת | צילום גל אדריכלים | וידאו יאיר קיסרי, Adira TV | כתבת וידאו לובה יעקובסון | תאריך 15.02.10

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו

כרטיס ביקור קובי


שם קובי גל
גיל 51
מצב משפחתי גרוש + 2
מזל בתולה
ותק במקצוע 25 שנה
לימודים הטכניון
סרט אהוב "סינמה פרדיסו"
מוזיקה שנותנת השראה קלאסית
תחביבים נוספים אוסף בובות של פרות.

'ייחודו של המשרד הוא בטוטאל דיזיין', אדריכל קובי גל ואדריכלית ורד אלנבוגן-מצליח, 'גל אדריכלים' 

כרטיס ביקור ורד


שם ורד אלנבוגן-מצליח
גיל 41
מצב משפחתי נשואה + 3
מזל קשת
ותק במקצוע 17 שנה
לימודים הטכניון
מוזיקה שנותנת השראה קלאסית
תחביבים נוספים אוהבת לצייר, אבל אין לי כל כך זמן. המקצוע שלי זה התחביב.

'לכל פרויקט תפיסה ייחודית משלו', חזית בניין בתכנון 'גל אדריכלים', (הדמייה ממוחשבת) 

מתחילת הראיון מקפיד האדריכל קובי גל להציג את משרדו, "גל אדריכלים", כמשרד ארכיטקטים; "היום המושג ´אדריכל´ הוא מושג מאוד פרוץ. כל עקרת בית משועממת, או כל מעצב שסיים קורס בעיצוב פנים קורא לעצמו ´אדריכל´ ובעיניי זה יוצר זילות של המקצוע. אנחנו ארכיטקטים במלוא מובן המילה; בוגרי בצלאל והטכניון, מוסמכים לעסוק באדריכלות ובארכיטקטורה", מסביר גל, "מקור הביטוי ´ארכיטקט´ הוא מיוונית, והמילה ´אדריכל´ משמעותה ´בנאי´ בארמית".

קובי גל פתח את משרדו בשנת 1990, שש שנים לאחר שסיים את לימודיו בטכניון. "נולדתי לתוך המקצוע, אבא שלי היה קבלן ומילדותי אני מסתובב בבניינים", הוא מספר, "אדריכלות תמיד היתה החלום שלי. אחרי הצבא למדתי, עשיתי סטאז´ אצל דוד ינאי ועבדתי אצלו כמה שנים, ומאז אני עמוק בתוך התחום".

ורד אלנבוגן-מצליח, שותפתו הנוכחית למשרד, החלה את דרכה כשכירה במספר משרדי אדריכלים, עד שבשלב מסוים התקבלה לעבודה אצל גל. בהמשך הדרך הפכה, כאמור, לשותפה במשרד.
"ייחודו של המשרד הוא ב´טוטאל דיזיין´- תכנון פנים וחוץ. אנחנו מתכננים פרויקטים מהטאבו, ממשיכים בתשתיות, בבינוי, עד לפירוט הסופי. אנחנו חושבים שתכנון צריך להיות כולל מ-א´ ועד ת´, שיהיה קשר הדוק בין הפנים לחוץ" היא אומרת.

'מתכננים את בית המלון הירוק הראשון באילת', חזית המלון בתכנון 'גל אדריכלים', (הדמייה ממוחשבת) 

תפיסה ירוקה גאה


גל ואלנבוגן-מצליח מתכננים מגוון של פרויקטים - מגדלי מגורים, שכונות של בתים צמודי קרקע, בנייני משרדים, מרכזי קניות, מרכזי קונגרסים ועוד. בימים אלה, השניים מתכננים את בית המלון הירוק הראשון באילת.
"אנחנו חושבים שהבנייה צריכה להיות ירוקה, לאו דווקא בתפיסה המקובלת. אנו מפתחים תפיסה משלנו, שירוק צריך להיות תכנון פיזי נכון ולא ניצול של כל מיני מערכות חדשניות", מסביר גל, "צריך לנצל מערכות שיש על המדף, כי ליזמים קל לעכל תכנון ירוק כשהוא נעשה בצורה הגיונית ולא גורם להוצאות מיותרות, מבלי שרואים באופק את ההחזר עליהן".

הפרויקטים שלהם מתוכננים כך שלכל פרויקט יש תפיסה ייחודית בהתאם לנתונים הפיזיים, האקלימיים והדמוגרפיים- "מבנים חדשניים, יעילים, המאפשרים גמישות בשינוי ייעודם בעתיד, ויחד עם זאת, שהביצוע הקונסטרוקטיבי יהיה חכם וזול". כך למשל, מציג גל הדמיה של פרויקט שהמשרד מתכנן לחברת "משהב"- 5 מגדלי מגורים, שבהם לכל דירה ישנה יציאה מיוחדת למרפסת בה ניתן לבנות סוכה. הבניין תוכנן כך שיתמוך בפתרון אפילו לצורך זה. "אנו גאים בפרויקט כמו שאנחנו גאים בילדים שלנו", מציין גל.

'גאים בפרויקט', הדמייה ממוחשבת של מגדלי חברת 'משהב', בתכנון 'גל אדריכלים'  

חדשנות בתבניות


"אסתטיקה בגיאומטריה טהורה", אומרת אלנבוגן-מצליח כאשר היא נשאלת על הסגנון המאפיין את עבודותיהם, "תמיד יש אלמנט בסיסי של חזרה מסוימת, ההולכת ומתפתחת". גל מוסיף ואומר כי "המבנים שלנו הם מאוד גיאומטריים, אבל הם בנויים מגיאומטריה שונה- פעם מבנים פרקטליים, ופעם מבנים אורתוגונליים. כל זה מוביל להיגיון פונקציונאלי, שהופך את הביצוע לפשוט יותר. זה מאפשר לקבלן ליצור תבניות החוזרות על עצמן, מוזיל את הבניה וגם עושה אותה הרבה יותר מהירה".

מהם מקורות ההשראה שלכם?
אלנבוגן-מצליח: "מקור ההשראה שלנו הוא חדשנות".
גל: "החדשנות הזו מובילה אותנו- אנו לא רוצים לעשות דברים שנעשו, אלא לחדש, וכמובן לעשות את זה באופן ובתכנון יותר נכון".
אלנבוגן-מצליח: "לצאת מהשבלוניות שיש פה בארץ".

אני חוזר לשאלה הקודמת, על מקורות ההשראה.
גל: "זו תשובה לא שגרתית, לצאת מהשבלוניות. הכוונה היא לא רק לרענן במשהו לוקאלי, אלא לפתוח את היריעה עד הסוף. ההשראה היא הטבע".
אלנבוגן-מצליח: "אנחנו עושים הפשטה של הטבע. אדריכלות זה לקחת חלל ולכלוא אותו מבפנים ומבחוץ למבנה גיאומטרי, לאו דווקא צורה גיאומטרית, אלא שילוב של צורות, חזרה של צורות, חזרה של צורה בגדלים שונים".

'אסתטיקה בגיאומטריה טהורה', מטבח ופינת אוכל בעיצוב 'גל אדריכלים', (צילום: גל אדריכלים)  

מיני אמריקה


תהליך העבודה של השניים מתחיל בראש ובראשונה במחקר הסביבה והבנת ייעודה.
גל: "כשאנו מגיעים לפרויקט אנחנו קודם כל לומדים אותו, את הצרכים שלו, את המיקום, את המהות שלו. אז אנחנו ניגשים לתכנון הבסיסי, כשלעינינו עומדת הגמישות. בעבר תכננו את ´מיני ישראל´ ושם למדנו מאנשי שיווק אמריקאיים איך להגדיל את ספקטרום המשתמשים כשמדובר בפרויקטים מסחריים, ואיך ליצור גמישות בתפעול של מקומות מסוג זה. מיד לאחר מכן עוברים לתכנון הפרטני".
אלנבוגן-מצליח: "בתכנון הראשוני הכללי אנחנו מחפשים רעיון, ולא תוכנית פונקציונאלית. כמו סיפור שמוביל את ההמשך".

'מקורות ההשראה הם החדשנות והטבע', מרפסת בתכנון משרד 'גל אדריכלים', (צילום: גל אדריכלים) 

וכאשר מדובר בבית פרטי?
גל: "בבנייני מגורים לבנייה רוויה אנו מאפשרים לחבר דירות, לפצל דירות, להוסיף או להעביר חדרים מיחידה ליחידה. אנחנו מבקשים לתת לצד המשווק את הגמישות המוחלטת במכירת הדירות. כשמדובר באדם הבונה לעצמו בית פרטי, צריך להיכנס לראש שלו, להשקיע ולתכנן לו את הבית כך שיתאים לו כמו כפפה".
גל מוסיף ואומר שאחד הדברים שהם הכי אוהבים לשמוע מהלקוחות, שחלק ניכר מהם אינם ישראלים, הוא שהתוצאה היא מעבר לכל ציפיותיהם או חבל שהם לא עשו את זה לפני 20 שנה.

'שואפים לחדשנות עם לוגיקה', מרכז קונגרסים ואירועים במושב נחלים, בתכנון 'גל אדריכלים', (הדמייה ממוחשבת) 

יש לכם קוים אדומים?
אלנבוגן-מצליח: "לא מוכנים לתכנן דברים או להכניס מוצרים שאנחנו לא מאמינים בהם, גם אם הלקוח ממש רוצה".
גל: "אנו מצליחים להניע אותו באמצעי שכנוע שהם לא מסוג הדיקטטורה והכפייה".

'ניגשים לתכנון הבסיסי עם הרבה גמישות', חדר שינה בעיצוב אדריכלים קובי גל וורד אלנבוגן-מצליח, (צילום: גל אדריכלים) 

זכור לכם לקוח שהפתיע אתכם בבקשה מיוחדת?
"בכל פרויקט יש בקשה מיוחדת. יכול להיות אקווריום מי ים המצריך צינון תכוף במידות לא שגרתיות, שיכולות להגיע לאורך של 10 מ´ אורך ו-3 מ´ גובה, או בריכת שחייה בפנטהאוז בבנייה רוויה על הגג".

'ממליצים ללמוד, ללמוד וללמוד', אדריכלים ורד אלנבוגן-מצליח וקובי גל, (הדמייה ממוחשבת) 

"אבני דרך אדריכליות"


אלנבוגן-מצליח ממליצה לאדריכלים צעירים להשקיע במקצוע יום ולילה ולהיות מוכנים לזה, אם רוצים להגיע להישגים משמעותיים.
אלנבוגן-מצליח: "לא לרוץ לפתוח משרד, אלא ללמוד את המטריה ולקחת בחשבון שגם כשלא מצליחים, לומדים. אתה כל הזמן לומד".
גל: "לשאוף לחדשנות אבל לחדשנות עם לוגיקה, לא חדשנות לשם החדשנות, אלא כזו שיש בה יתרונות. להפנים את המושגים הבסיסיים הקיימים במקצוע, שלא פעם שוכחים מהם, ולעשות תכנון פיזי נכון. לא להוציא תוכניות מגירה ולשתול אותן בכל אתר בלי קשר ובלי פשר. ועוד משהו - שישתדלו לקדם את המקצוע לאבני דרך שאנו עדיין לא נמצאים בהם".

חדר מגורים בתכנונם של אדריכלים קובי גל וורד אלנבוגן-מצליח, (צילום: גל אדריכלים)חדר מגורים בתכנונם של אדריכלים קובי גל וורד אלנבוגן-מצליח, (צילום: גל אדריכלים) 

תגובות לכתבה

חזור מעלה