מרק טופילסקי: קלאסיקה באריזה מודרנית

האדריכל מרק טופילסקי מתכנן קלאסיקה מודרנית בבתי יוקרה בארץ ובעולם. החזות הקלאסית-מודרנית שעומדת במבחן הזמן, ההתאמה האופטימאלית לאקלים והליווי הצמוד של הלקוחות - הם רק חלק מסגנונו הייחודי והיוקרתי

מאת אפרת בראשי | אדריכל מרק טופילסקי | צילום יונתן רשליין, עמית גירון | תאריך 1.7.08

מרק טופילסקי

, בוגר תואר ראשון בסדנא לעיצוב בישראל, ותואר שני בארכיטקטורה באוניברסיטת אילינוי, שיקגו, מנהל כיום משרד עצמאי, בו מועסקים ארבעה אדריכלים והנדסאית אחת. כל אחד מהם אמון על פרויקטים שונים, המושתתים על מאפייני הקאנון של אדריכלות קלאסית מודרנית. תפיסה זו נקייה וחפה מקישוטים מיותרים ומניירות עיצוביות, בעלת צבעוניות מתונה, מבוססת על קוים גיאומטריים ברורים ומשדרת אסתטיקה ופונקציה כאחת. החומרים הבולטים בסגנון זה הם בטון, זכוכית, טיח ושילוב מעודן של עץ.

חדר אירוח - בית במושב שדה ורבורג (צילום: עמית גירון)
חדר אירוח - בית במושב שדה ורבורג (צילום: עמית גירון)


בין הפרויקטים הרבים של מרק, בתים ודירות יוקרה בארץ, בברלי הילס, רומניה וקרואטיה, כאשר חלקם הגדול זכה לפרסום בספרי עיצוב ומגזינים. פרויקטים אלו עומדים במבחן הזמן, שכן אינם משקפים מראה אופנתי ובר חלוף, אלא להיפך, המראה איננו משתלט על המהות.

בית בבל אייר,קליפורניה
בית בבל אייר,קליפורניה

בנוסף, תכנונו של מרק נעשה בדומה לבנייה הביו-קלימטית, תוך התחשבות מוחלטת בהעמדת הבית באופן האופטימאלי, בהתאם לאקלים. בעבודתו של מרק ניתנת תשומת לב לחדירתן של קרני השמש למבנה, באמצעות יצירת מפתחים גדולים בכיוונים הנכונים, ויטרינות רחבות וחריצים במקומות מפתיעים, הגורמים לאור שחודר דרכם, להשתנות וליצור משחק מעניין בחלל. שיטת עבודתו של מרק הינה "מן המסד ועד הטפחות" - כל פרויקט מלווה על ידו משלב התכנון ועד השלב הסופי של ריהוט ואבזור הבית, ואף מוצעת אפשרות לנסיעה משותפת עם הלקוח למילאנו, לבחירת קולקציה אישית. הקו המנחה בשלב זה של "הלבשת הבית", מבוסס על איכות ועיצוב מקורי, במטרה ליצור סביבה אידיאלית למחייה. יחד עם זאת, מרק סבור כי אין צורך לקנות תכולת בית בשלמותה; הוא דוגל ברכישה מתונה של ריהוט, המאפשרת את הכנסת אופי הדיירים פנימה. מרק אומר ובצדק "אי אפשר לקנות היסטוריה ברגע", כלומר, גם לאגירת פריטים מעברו של הדייר ושילובם בבית - יש ערך מוסף.

חדר רחצה בצבעוניות מתונה, קווים גאומטריים וחזות אסתטית (צילום: יונתן רשליין)
חדר רחצה בצבעוניות מתונה, קווים גאומטריים וחזות אסתטית (צילום: יונתן רשליין)

לראיונות נוספים עם מיטב האדריכלים בארץ - לחצו כאן

כיצד לבחור אדריכל? איזה נתונים עלי למסור כדי לקבל הצעת מחיר מקיפה והוגנת? מהו המידע הדרוש לפני התכנון? היכנסו ל

פורום אדריכלות

וקבלו מענה מקצועי לכל שאלותיכם.

חזור מעלה