1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. ראיון אישי עם מובילי התחום
  4. בית קטן בערבה: בית שעשוי כולו מעץ

בית קטן בערבה: בית שעשוי כולו מעץ

מייפל, מנגו ואורן נפגשים בבית אחד. ככה זה כשאתה נגר ואומן עץ, שבוחר לבנות את ביתך מעצים: החל מהחיפוי החיצוני ועד לכיור האמבטיה. הצצה לתוך בית עץ של נגר אמן, שנראה כמו לקוח מארץ אחרת

מאת: שרון היבשxnet | יניב ברמן | 4.3.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
לאלישע רובינוף ממושב תימורים יש סיפור אהבה ישן עם עצים. הוא נגר ואומן העוסק בחריטה אומנותית ובונה בתי עץ לפרנסתו, עם הרבה תשוקה לדבר, לכן אך טבעי היה, שאת בית משפחתו יבחר לבנות בעצמו, איך לא, מעץ. הוא ויתר על הבטון, הטיח והבלוקים, ובנה בית שלם מעצים שהביא מרחבי העולם.

קורות השלד בעלות האורך העצום, עשו עלייה מפנסילבניה ישר לתימורים (צילום: יניב ברמן, xnet)קורות השלד בעלות האורך העצום, עשו עלייה מפנסילבניה ישר לתימורים (צילום: יניב ברמן, xnet) 

למה עץ?
"הבנייה בעזרת עץ היא מהירה, איכותית ומדוייקת", מספר רובינוף, "והיא עמידה בפני פגעי רעידות אדמה הרבה יותר מכל בנייה אחרת". אמנם בארץ לא מקובל לבנות בעץ בעיקר בגלל שההיצע בחומר הגלם הוא דל יחסית, אך בעולם כולו מדובר בהעדפה ברורה "בעיקר בזכות התוצאות הטובות שאפשר להגיע אליהן בעץ", הוא מוסיף.

פינת האוכל עטופה בעצים שונים מלמעלה, למטה ומהצדדים (צילום: יניב ברמן, xnet)פינת האוכל עטופה בעצים שונים מלמעלה, למטה ומהצדדים (צילום: יניב ברמן, xnet) 

"בניגוד למיתוס, העלות של בניית בתי עץ דומה לבנייה רגילה ברמה הבסיסית, והמחיר עומד על 6000 שקלים למ"ר בממוצע", מסבירה אשתו רותם, ומסבירה כי היתרון של בניה בעץ חוסכת עלויות של חימום וקירור, שכן לעץ ישנן תכונות מבודדות והבית "הוא כמו טרמוס. הטמפרטורה נשמרת בהתאם לחום או לקור בפנים". החשש מפני שריפה אמנם קיים, אך בתוך הבית ישנם גלאי עשן, ספרינקלרים וחומרים מעכבי בעירה, כך שבסיכומו של דבר החשש מפני שריפה דומה לסכנה הקיימת בבנייה רגילה.

בכניסה תמצאו דלת עשויה מעץ מנגו עתיק, ואת כלבלב הבית (צילום: יניב ברמן, xnet)בכניסה תמצאו דלת עשויה מעץ מנגו עתיק, ואת כלבלב הבית (צילום: יניב ברמן, xnet) 

על הייחוד של העץ
העץ הוא חומר חזק מחד, אך גמיש מאידך, והוא מהווה מקור פורה לעיצובים ורעיונות מגוונים. העובדה שמדובר בחומר טבעי, הופכת אותו לפגיע יותר בפני נזקי שמש וזמן, אך מדובר במשוכה קלה ביותר לפתרון: מי שאוהב את המראה החדש מקפיד על תחזוקה שוטפת ואילו מי שאוהב את המראה המיושן פשוט מפסיק לצבוע. "העץ הוא חומר חי, זז ומשתנה, אך גם בתי אבן רגילים זקוקים לתיקונים מדי פעם", מסבירה רותם. עם התחושות החמימות והביתיות שהעץ מייצר, אי אפשר להתווכח.

השולחן הסלוני, עבודת יד של בעל הבית (צילום: יניב ברמן, xnet)השולחן הסלוני, עבודת יד של בעל הבית (צילום: יניב ברמן, xnet) 

תהליך העבודה
הנסיון הרב והאהבה לעץ שימשו אותו בתהליך ההכנה של תוכניות העבודה. כשהגיע אל האדריכלית עמית צור, העביר לה הוראות מדוייקות ודקדקניות, והם שילבו כוחות כדי לייצר עבור רובינוף ואשתו רותם, שותפתו לאהבת העץ, את בית חלומותיהם.

העץ הוא חומר חזק מחד וגמיש מאידך ומהווה מקור פורה לשלל עיצובים (צילום: יניב ברמן, xnet)העץ הוא חומר חזק מחד וגמיש מאידך ומהווה מקור פורה לשלל עיצובים (צילום: יניב ברמן, xnet) 

הבית, המעוצב כמו אסם אמריקאי עתיק, מחולק לשני חלקים: מבואת הכניסה, הסלון ופינת האוכל נכללים בתוך הריבוע הקטן יותר ואילו המטבח וארבעת חדרי השינה, שייכים לריבוע הגדול. בקומה השנייה נמצאים חדר ההורים וגלריה שממוקמת תחת הרווח שיצר המשולש בגג.

משטח עבודה למטבח עשוי מעץ אגוז ברזילאי (צילום: יניב ברמן, xnet)משטח עבודה למטבח עשוי מעץ אגוז ברזילאי (צילום: יניב ברמן, xnet) 

בית עץ אחד, הרבה עצים בתוכו
קורות השלד עשויים ´דאגלאס פייר´, שהוא עץ מחטני גבוה במיוחד שהובא מספק בפנסילבניה שחתך אותם במיוחד באורך ובעובי לפי בקשותיו של רובינוף. על חיפוי החוץ אחראי אורן מסוג ספרוס, שהוא ארז עמיד במיוחד בפני פגעי מזג אוויר, ואדיש למזיקים.
דלת הכניסה עשויה מעץ מנגו עתיק, ארונות המטבח עשויים עץ פדוק ואת הידיות הוא גילף מענפים שמצא בשדה, פינת האוכל נבנתה מעץ אלון בן 300 שנה וברחבי הבית תלויים פרטי נגרות שונים שנבנו במהלך השנים.

המדרגות שבין קומות הבית. כמו לגור בצימר (צילום: יניב ברמן, xnet)המדרגות שבין קומות הבית. כמו לגור בצימר (צילום: יניב ברמן, xnet) 

קורותיהן של הקורות
רובינוף וצור בחרו לבנות את הבית בשיטת בנייה אמריקאית עתיקה ששימשה לבניית אסמים גבוהים, שנקראת BeamHummer בסגנון שנודע בשם Post and Beam. הקורות הארוכות של השלד מהודקות אחת לשניה על ידי חתיכות עץ כאשר הלחץ שנוצר ביניהן הוא שמחזיק את עומס הגג ללא כל צורך במחברים, והחיבור ביניהן יוצר צורה של משולש חשוף בחלל.

בין קורות הגג נוצר חלל משולש, מיקום מושלם לחדר השינה של ההורים (צילום: יניב ברמן, xnet)בין קורות הגג נוצר חלל משולש, מיקום מושלם לחדר השינה של ההורים (צילום: יניב ברמן, xnet) 

עץ, עץ, עץ וקצת גבס
בני הזוג פחדו להעמיס יותר מדי עץ במראה הבית ולכן חילקו את החלל הפנימי בעזרת קירות גבס. בכל החדרים למעט המטבח וחדר הרחצה של הילדים, יושמו פרקטים מעץ מלא, ובכל רחבי הבית הונחו פריטים מיוחדים עשויים עץ: במטבח נחתכה פלטה של אגוז ברזילאי והפכה למשטח עבודה לתפארת. לארונות המטבח נבחר עץ פדוק בשל תכונתו המיוחדת: הצבע של הקליפה שונה מהצבע בפנים וכך נוצר מראה רב שכבות ומעניין. אוסף של כלי נגרות עתיקים נתלה במטבח, ואקוואריום גדול של דגים טורפים, חוצץ בין הסלון והמבואה כאשר חלקו התחתון עשוי עץ ומיועד לאחסון נעליים.

אקוואריום של דגים טורפים חוצץ בין החללים. מתחתיו ארון אחסון נעליים מעץ (צילום: יניב ברמן, xnet)אקוואריום של דגים טורפים חוצץ בין החללים. מתחתיו ארון אחסון נעליים מעץ (צילום: יניב ברמן, xnet) 

עץ בחדר הרחצה
האהבה לעץ לא פסחה גם על חדרי האמבטיה: רובינוף בחר להכין כיור עשוי מעץ עבור חדר הרחצה של ההורים. לשם כך השתמש בדיקט דק ומיוחד, בעל תכונות גמישות, שניתן לעגל אותן ולהדביקן בשכבות רבות אחת על השנייה, וכך ליצור יחידה אחת קשיחה ומעוגלת. מעליה הדביק רובינוף פורניר העשוי מייפל. על מנת לאטום את העץ לגמרי, מרח את הכיור בלקה יקרה, והתוצאה היא כיור אטום לחלוטין בעיצוב ייחודי.

כיור האמבטיה עשוי משכבות דיקט שעברו עיקום והדבקה ונצבעו בלכה (צילום: יניב ברמן, xnet)כיור האמבטיה עשוי משכבות דיקט שעברו עיקום והדבקה ונצבעו בלכה (צילום: יניב ברמן, xnet) 

גם בפנים, גם בחוץ
לא רק בתוך הבית שולט העץ, אלא גם בחיפוי החיצוני. למעט קיר חזיתי אחד שחופה באבן, העץ נוכח גם במרפסות, במדרגות ובדק הכניסה לבית. במשטח שולבו גם סלעי בזלת בולטים שיוצרים ביחד תחושת צימר מלאה. הדק במרפסת לא נצבע זמן רב מתוך כוונה לשמר את המראה המיושן והבלוי וכך נהנה הבית ממראה בלתי אחיד ורב גוני.

רק קיר אחד מחופה באבן תעשייתית, כל היתר מחופים בעץ ארז (צילום: יניב ברמן, xnet)רק קיר אחד מחופה באבן תעשייתית, כל היתר מחופים בעץ ארז (צילום: יניב ברמן, xnet) 

xnet

מחפשים עוד רעיונות לעצב את הבית עם עץ? היכנסו לכאןתגובות לכתבה

חזור מעלה