1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. ראיון אישי עם מובילי התחום
  4. מדפים מעוצבים? זה תלוי בכם

מדפים מעוצבים? זה תלוי בכם

מדפים הם כבר מזמן לא אותו פריט נחבא אל הכלים שנועד רק לשמש אותנו להנחת חפצים וספרים ולאף אחד לא אכפת איך הוא נראה כל עוד הוא מחזיק מעמד בעומס. היום מדפים מעוצבים הם פרטי דקורציה מהמעלה הראשונה המתאימים לכל חדר בבית

מאת: נעמה קוברינסקי | 19.3.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
לסלון או לאמבטיה, מעץ או מזכוכית, חלקים לגמרי או עם חריטות והדפסים, עומדים על הרצפה או תלויים על הקירות- מדפים מעוצבים מגיעים בכל הגדלים, הצורות והסגנונות ותורמים ליצירת סדר וארגון. בחרנו עבורכם מדגם מייצג של מדפים מסוגננים שמוסיפים טעם מעניין ודגש עיצובי לכל חלל, אפילו אם הם ריקים לגמרי.

שלישיית מדפי זברה מעוצבים של KIKA לאחסון באווירה חייתית (צילום: יחשלישיית מדפי זברה מעוצבים של KIKA לאחסון באווירה חייתית (צילום: יח'צ) 

לא רק פרקטיקה
השיקולים בבחירת מדפים הם מגוונים: יש מי שהפרקטיקה חשובה לו והוא מחפש מדף שבעזרתו יוכל למקסם את שטח האחסון ולהפיק ממנו את התועלת המירבית ומולו יש מי שמכיר בנוכחות המסוגננת של המדפים והיא החשובה עבורו. אנחנו מעריכים שאתם נמצאים איפה שהוא באמצע הדרך בין הפרקטיקה ובין העיצוב, ולכן המדפים שתבחרו ככל הנראה יהנו ממילוי ייעודם ויחזיקו עליהם חפצים שונים, החל מדיסקים או ספרים, דרך קערות קרמיקה וכלי מטבח ועד לנרות ופרטי דקורציה.

מדף עץ בסגנון כפרי בצביעה גסה של מדף עץ בסגנון כפרי בצביעה גסה של 'מעצבע' (צילום: רועי קליין) 

מתאימים בין האדם ובין המדף
אם אתם טיפוסים שאוגרים חפצים וקשה לכם להיפטר מהם, ככל הנראה אתם נוטים להעמיס על המדפים שלכם מכל הבא ליד, לכן מומלץ במקרה זה לוותר על מדף מעוצב ודומיננטי ולהתמקד במדפים חזקים ועמידים. כמו כן, אם אין לכם עודף מקום לא רצוי להקטין את החלל עם מדף מונומנטלי ובעל נוכחות רבה בחדר, אלא להעדיף מדפים קטנים ואפקטיביים.

קוביות אחסון מודולריות בסגנון פופ ארט צבעוני של KARE DESIGN. עשויות MDF בגימור מעוגל או מרובע במגוון צבעים (צילום: יחקוביות אחסון מודולריות בסגנון פופ ארט צבעוני של KARE DESIGN. עשויות MDF בגימור מעוגל או מרובע במגוון צבעים (צילום: יח'צ) 

לעומת זאת אם יש לכם מידה של סבלנות ואתם מסוגלים להשאיר מדף חצי ריק כשאתם רואים אחד כזה, אין סיבה שתמנעו מעצמכם מדפים בעלי עיצוב נועז וייחודי שמהווים פסל של ממש.

משחק עם מדפים שונים בקיר טלוויזיה. עיצוב וצילום של נילי חביבמשחק עם מדפים שונים בקיר טלוויזיה. עיצוב וצילום של נילי חביב 

חיי מדף
בחירה של מדף חייבת להתאים לייעוד שלו. חשבו האם אתם מעוניינים במדפים למטרת אחסון של מוצרים רבים? האם על מנת להציג לראווה כלים יפים? האם המדפים אמורים לשמש בתור ספרייה? האם אתם מחפשים מדפים כדי ליצור לעצמכם משרד ביתי?

מימין מדף בסגנון כפרי למטבח שכולל חלק חשוף וחלק מוסתר בעיצוב סיגלית פרץ ומשמאל מדפים מעוגלים מעץ בעיצוב אורי עשתמימין מדף בסגנון כפרי למטבח שכולל חלק חשוף וחלק מוסתר בעיצוב סיגלית פרץ ומשמאל מדפים מעוגלים מעץ בעיצוב אורי עשת 

רק כאשר תדעו מהם הצרכים שלכם תוכלו להתאים את המוצר הנכון ביותר ולבחור מדף מחומר הגלם המתאים ביותר, שיהיו חזקים ועמידים ויוכלו להחזיק את המוצרים שתניחו עליהם בהצלחה. בכל מקרה יש לקחת בחשבון כי המשקל שניתן להניח על המדף הוא פועל יוצא של גודל המדף, חוזקו ועמידות חומרי הגלם שלו, והדרך בה קיבעתם אותו אל הקיר.

מדפים מגבס לאחסון ודקורציה. מימין, בעיצוב לילך שחף ומשמאל בעיצוב סיגל נייגרציק אבירם ובשילוב תאורהמדפים מגבס לאחסון ודקורציה. מימין, בעיצוב לילך שחף ומשמאל בעיצוב סיגל נייגרציק אבירם ובשילוב תאורה 

סידור מדפים
כשאתם מסדרים את המדפים, חשוב לעשות זאת מתוך תכנון קדימה ומתוך נסיון לראות את התמונה הכללית בחדר ולהתאים בין סידור המדף ובין הסגנון השולט בחלל. לדוגמא, אם החלל מעוצב בסגנון מודרני ומינימליסטי לא כדאי להעמיס על המדף פריטים רבים. אם אתם מסדרים ספרים על מדף תוכלו לעשות מרווחים בין ערימות ספרים ולשלב גם תמונות משפחתיות או כלים נאים כדי לייצר תחושה מאווררת מעט. פטנט ידוע לסידור ספרים הוא לרכז אותם בערימות לפי הצבע של הכריכה וכך לייצר קבוצות צבע אסתטיות.

מדף גבס של מדף גבס של 'טמבור' שנצבע באדום, בשילוב מגירות עץ קטנות. האטרקציה של הקיר (צילום: יח'צ) 

חומרי גלם
מדפים מעוצבים עשויים משלל חומרי גלם. ישנם מדפים ממתכת, מעץ, מאבן, מזכוכית, מפלסטיק ומחומרים אחרים, ורבים במהלך שיפוץ הבית גם בוחרים לייצר מדפים מגבס שעומדים בפני עצמם או מהווים חלק מנישה או קיר. הבחירה להכין מדפים באמצעות גבס משתלבת היטב עם התקנת תאורה ייעודית שהופכת את המדפים הסטנדרטיים לבמות קטנות ומוארות להצגת פרטי נוי בבית.

כוורת מדפים תלויה מדגם כוורת מדפים תלויה מדגם 'טל' שמתאימה לחדרי ילדים ונוער, של חברת רהיטי 'בן איתי' (צילום: יח'צ) 

דגשים בטיחותיים
אם אתם מתקינים בעצמכם מדפים, חשוב להקפיד על מספר כללים. קודם כל, לא רצוי להתקין מדפים מעל מיטות ובפרט לא מעל מיטות של ילדים ותינוקות.

מדפי תלייה ואחסון לחדרי תינוקות וילדים מבית DO-BE (צילום: יחמדפי תלייה ואחסון לחדרי תינוקות וילדים מבית DO-BE (צילום: יח'צ) 

כמו כן, בחדרי הילדים חשוב לוודא שהגימור של המדף הוא איכותי ושאין לו פינות חדות. בנוסף יש לוודא שביצעתם את ההתקנה כנדרש על פי הוראות היצרן על מנת להבטיח שהמדף יעמוד בעומס וישמש אתכם שנים ארוכות.

כוורת מדפים בקו צעיר ומעוגל מדגם כוורת מדפים בקו צעיר ומעוגל מדגם 'גל' של חברת 'בן איתי' (צילום: יח'צ) 


רוצים לבנות בעצמכם מדף גבס? היכנסו ולמדו כיצד

תגובות לכתבה

חזור מעלה