1. הדירה
  2. מגזין עיצוב
  3. ראיון אישי עם מובילי התחום
  4. לא רק פרקט: הכירו את אריחי גרניט הפורצלן דמויי העץ

לא רק פרקט: הכירו את אריחי גרניט הפורצלן דמויי העץ

הם קלים יותר לניקוי ותחזוק, העמידות שלהם גבוהה ועם הטכנולוגיות המתקדמות הם יותר ויותר קרובים במראה לדבר האמיתי. אז האם כדאי ללכת על האריחים דמויי העץ במקום הפרקט או הדק?

מאת שלומית סאם - אקרמן | צילום יח"צ | 26.6.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
לקטלוג אריחים דמויי פרקט לחצו כאן

הנטייה בשנים האחרונות לחזור אל הטבעי והאמיתי לא פסחה גם על תחום העיצוב. רהיטים מעץ מלא, אריחים מאבן טבעית או רצפות פרקט מעץ אמיתי החלו מככבים בנוף הביתי שלנו כשעיצובים בסגנון וינטג´ הפכו לדבר הכי חם בעיצוב.
אולם, כמו בכל תחום אחר על איכות ומקוריות יש לשלם. מוצרי העץ המלא יקרים יותר מכל חיקוי או למינציה ולכן כדי להוזיל במעט את העלויות קמו אלטרנטיבות, חלקן טובות יותר, חלקן פחות, שכל ייעודן הוא לספק לכם פתרונות נוחים גם מבחינת המחיר וגם מבחינת התחזוקה והעיצוב.

רשת ויה ארקדיה מציעה אריחי גרניט דמויי פרקט של חברת טימבר הספרדית. המחיר לאריחים המודפסים הוא 424 ¤ למרשת ויה ארקדיה מציעה אריחי גרניט דמויי פרקט של חברת טימבר הספרדית. המחיר לאריחים המודפסים הוא 424 ¤ למ' ולחלקים 408 ¤ למ', לא כולל מע'מ. (צילום:יח'צ) 

ריצוף דמוי עץ (הכולל אריחי גרניט פורצלן דמוי עץ או קרמיקה דמוית עץ) הוא אחד מפתרונות אלו שמעבר לפרקט הלמינציה המוכר והידוע, הפך גם הוא לשחקן מרכזי בעיצוב הבית. אז מהם היתרונות שלו? במה הוא עדיף על פני הפרקט? והאם המחיר שלו משתלם יותר?

עמידות


לרצפת עץ נטייה גדולה יותר לשריטות ולשחיקה ומספיק גרגר חול קטן שנכנס הביתה כדי להוות פוטנציאל לשריטות. כל ההתייחסות לרצפת פרקט, בין אם היא אמיתית ובין אם היא למינציה, צריכה להיות עדינה יותר שזה אומר להימנע מגרירה של חפצים, מהנחת חומרים חמים והקפדה על ניקוי עם חומרים מיוחדים ומטלית לחה בלבד. במידה ולא תקפידו על כללים אלו, עלולה הרצפה להישרט, להישחק או לחילופין להתנפח. באריחי גרניט, לעומת זאת, בעיות אלו כמעט ואינן קיימות, האריח הוא עמיד בפני מים ושריטות, התחזוקה שלו אפסית והשחיקה נמוכה מאוד.
לאחרונה יצאה רשת אלוני עם סדרת אריחי טראצו מעוצבים העשויים מחומרים אמיתיים כמו אבני שיש קטנות, אבן וזכוכית המעורבבים יחד עם בטון מה שמקנה להם חוזק ועמידות לשנים רבות. הם שומרים על המראה שלהם וליטוש קל כל כמה שנים מקנה להם מראה חדש לגמרי. בסדרה זו נמנים גם אריחי טראצו דמוי עץ עם טקסטורה מחורצת כמו של עץ אמיתי ומגוון של צבעים.

בגלל השחיקה היחסית נמוכה, אריחי הגרניט דמויי הפרקט מומלצים להתקנה בחללים ציבוריים כמו משרדים, חנויות או מסעדות בהם שחיקת הרצפה היא גבוהה. אריחי גרניט פורצלן דמוי עץ של חברת בגלל השחיקה היחסית נמוכה, אריחי הגרניט דמויי הפרקט מומלצים להתקנה בחללים ציבוריים כמו משרדים, חנויות או מסעדות בהם שחיקת הרצפה היא גבוהה. אריחי גרניט פורצלן דמוי עץ של חברת 'עמודי שלמה' במחיר של 99 ¤ ומעלה (צילום: יח'צ) 

תחזוקה


רצפת פרקט מעץ מלא יש לתחזק באופן קבוע על מנת שתשמור על המראה הטבעי שלה. תחזוק זה המתרחש, בממוצע, פעם בשנה כרוך בהוצאה כספית לא מבוטלת. לאריחי גרניט פורצלן, לעומת זאת, התחזוקה היא אפסית, הם אינם נשחקים ושומרים על המראה המקורי שלהם לאורך שנים רבות. זו גם הסיבה שאריחים אלו גם מומלצים יותר במבני ציבור כמו חנויות, מסעדות או משרדים למיניהם בהם רמת השחיקה של הרצפה גבוהה מאוד.

ניקוי


עץ, כידוע, לא אוהב מים וכדי לנקות אותו נדרשת זהירות רבה ושימוש בכמה שפחות מים. אהבתם של הישראלים לשטוף את הרצפה עם כמה שיותר דליי מים פחות מסתדרת עם תכונותיה של רצפת עץ אמיתי או פרקט למינציה ולכן, במקרים אלו, אריחי גרניט פורצלן דמוי פרקט יהוו את הפתרון האידיאלי. אריחים אלו עמידים בפני מים, הם נשטפים בקלות ולכן גם מאוד מתאימים לחללים רטובים כמו חדרי אמבטיה או אפילו מטבחים בהם ישנו מגע תדיר עם מים.

האריחים עמידים בפני מים, נשטפים בקלות ולכן גם מאוד מתאימים לחללים רטובים כמו חדרי אמבטיה או מטבח בהם ישנו מגע תדיר עם מים. אריחי גרניט פורצלן דמויי פרקט של רשת אלוני (צילון: יחהאריחים עמידים בפני מים, נשטפים בקלות ולכן גם מאוד מתאימים לחללים רטובים כמו חדרי אמבטיה או מטבח בהם ישנו מגע תדיר עם מים. אריחי גרניט פורצלן דמויי פרקט של רשת אלוני (צילון: יח'צ) 

יישום


על מנת להתקין פרקט בבית יש צורך בבסיס מפולס, בין אם זו רצפה ובין אם מדה מתפלסת. ולכן, בבתים שבבנייה יש לקחת נתון זה גם בחשבון שכן אם הולכים על אריחי פורצלן דמויי פרקט היישום שלהם הוא ישיר ואינו מצריך איזשהו בסיס מתחתיו.
מבחינת אופן היישום, כדי לדמות לרצפה מראה של עץ אמיתי הבנוי מפלטות עץ רחבות וגדולות, יש להניח את האריחים בצורה של חומה, ולא של מקבילים. ביישום מדורג זה יש להקפיד על 15-20 ס"מ רווח בין קצוות האריח האחד לבין זה שמעליו.
באופן כללי, חשוב לדעת כי אריחי גרניט פורצלן מיוצרים בשריפה מה שגורם להם לעתים לשנות את צורתם ומכאן לגרום להבדלים בגבהים של הרצפה. ולכן יישום מדורג זה "מחפה" על הבדלים אלו כמו גם יצירה של פוגה שבין 2 עד 3 מ"מ בין אריח לאריח.

כדי שייראה כמה שיותר קרוב למראה של רצפת עץ אמיתי יש להתקין את האריחים בצורה של חומה ולא של מקבילים. אריחי גרניט דמויי פרקט של רשת כדי שייראה כמה שיותר קרוב למראה של רצפת עץ אמיתי יש להתקין את האריחים בצורה של חומה ולא של מקבילים. אריחי גרניט דמויי פרקט של רשת 'חרש' המיושמים באופנים שונים (צילום:יח'צ) 

אופציות עיצוביות


החיסרון של אריח דמוי עץ הוא בעיקרו בעובדה שהוא חיקוי ולא הדבר האמיתי. אולם, נתון זה יכול דווקא להיחשב בעיני אחרים גם כסוג של יתרון שכן העובדה שהאריח הוא מהונדס ומיוצר בטכנולוגיות מתקדמות מאפשרת לו לקבל טקסטורות וגוונים רבים. ולכן, אם חשקה נפשכם ברצפה המדמה עץ בגוון ירוק או אדום, כולל טקסטורה מחורצת המדמה עץ אמיתי לכל דבר- זה אפשרי בהחלט במקרה של אריחי גרניט פורצלן.

אריחי פורצלן דמויי פרקט של המותג COTTAGE במראה מיושן וינטגאריחי פורצלן דמויי פרקט של המותג COTTAGE במראה מיושן וינטג', מגיעים בלמעלה מ-10 גוונים ומתאימים גם לחדרי רחצה, מרפסות וחללים ציבוריים. להשיג ברשת נגב במחיר של 400 ¤ למ'ר (צילום יח'צ) 

איכות


כמו ברצפות העץ השונות גם בחיקוי שלהן יש דרגות שונות של איכויות. ברוב המקרים, האריחים האיטלקיים או הספרדיים יהיו איכותיים יותר מאחר שבייצור שלהם משתמשים בטכניקה של הזרקת צבע לתוך האריח מה שיוצר מראה אמיתי יותר של עץ. האריחים הסינים או התורכים הם, ברוב המקרים, באיכות נמוכה יותר שכן בתהליך הייצור שלהם משתמשים בטכניקה של הדפסה על האריח מה שיוצר מראה מעט זול ומלאכותי.

חוזק ועמידות לאורך שנים רבות. סדרת אריחי הטראצו המעוצבים של אלוני המגיעים גם בדוגמת עץ (צילום:יחחוזק ועמידות לאורך שנים רבות. סדרת אריחי הטראצו המעוצבים של אלוני המגיעים גם בדוגמת עץ (צילום:יח'צ) 

מחיר


לרצפות דמויות העץ שתי קטגוריות עיקריות- רצפות פרקט הלימינציה למיניהן וכן רצפות הגרניט או הקרמיקה. השוואה בין השתיים מבחינת המחירים מעלה כי פרקט הלימינציה הוא זול יותר הן מבחינת החומר והן מבחינת עלויות ההתקנה. על פי נתוני חברת מי השרון, מחירו של פרקט לימינציה מתחיל מ- 68 ₪ למ"ר (לא כולל התקנה) כשלצורך ההשוואה מחירה של רצפת עץ אמיתי תלת שכבתי אלון מתחיל ב-168 ₪ למ"ר. באריחי הגרניט לעומת זאת המחירים גבוהים יותר- מחירי האריחים הזולים יותר נעים סביב ה-180 ₪ והיקרים יותר עולים סביב ה-500 ₪. קרמיקה דמוי פרקט תוצרת איטליה עולה בממוצע בין 200 ל-300 ₪. חשוב לזכור כי כשמדובר בבתים בבנייה יש לרצף את הבית לפני התקנת הפרקט דבר שמייקר מעט את העלות הכוללת, ולכן בחישוב הכולל התקנה של אריחי גרניט דמוי עץ או קרמיקה דמוי עץ תהיה זולה יותר.

* עזרו בהכנת הכתבה אורי אליס, מנהל קשרי אדריכלים ב"ויה ארקדיה" ולירון יורמן, מנהלת שיווק של רשת "אלוני".

>> מחפשים ריצוף בזול? קבלו את רשימת חנויות העודפים המלאה

תגובות לכתבה

חזור מעלה