1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. גינה
  4. כך תתאימו את סוג הצמחיה לכיוון המרפסת שלכם

כך תתאימו את סוג הצמחיה לכיוון המרפסת שלכם

הדרומית שופעת בשמש ישירה וחזקה, הצפונית פחות מוארת, המערבית ידידותית לצמחייה והמזרחית בדרך כלל מוצלת משעות הצהריים. אז לאיזה כיוון פונה המרפסת שלכם? איזו צמחייה תהיה אידיאלית עבורה? ואיך תעצבו את המרפסת באמצעים זולים ופשוטים?

מאת נועה עמית | צילום וידאו יאיר קיסרי, עריכה ג'יל פרז, Adira TV | תאריך 11.7.2011

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
חסות
הפיתוי הגדול לסגור את המרפסת ולהגדיל על חשבונה את הסלון קיבל עם הזמן תפנית קצת מפתיעה. כיום, לא רק שהמרפסות אינן נסגרות, אלא רק גדלות והופכות לחלל משמעותי בבית עם עיצוב והתייחסות גדולה הרבה יותר.
עיצוב המרפסת והפיכתה למקום שנעים לשבת או לארח בו מושג בעיקר באמצעות הצמחייה שאנחנו בוחרים, אולם בחירה זו תלויה בלא מעט גורמים- לאיזה כיוון פונה המרפסת? מה גודלה? מהי כמות האור והצל בה? וכדומה.
מומחה הגינון, אדיר מרין, טוען כי לכל מרפסת המאפיינים הפיזיים שלה ולכן לפני ההליכה למשתלה והקנייה של הצמחים שמוצאים חן בעינינו, כדאי להצטייד במספר נתונים שיקלו על הבחירה ובראשם כיוון המרפסת וכמות האור והצל הקיימים בה.
נתונים בסיסיים אלו יאפשרו לנו לעשות את הבחירה הנכונה ובתחזוק נכון ליהנות מן הצמחים לאורך זמן.

בחירת צבע אחד דומיננטי שישתלב באביזרים השונים יהפוך כל מרפסת למעניינת וצבעונית יותרבחירת צבע אחד דומיננטי שישתלב באביזרים השונים יהפוך כל מרפסת למעניינת וצבעונית יותר 

מרפסת דרומית


מאופיינת בכמות גדולה של שמש ואור ולכן מומלץ ללכת על צמחים חסכוניים במים שעמידים לאורך זמן. הסוקולנטים מסוגלים לספוג שמש ישירה וחזקה והם אינם צורכים כמויות גדולות מידי של מים.
כמו כן, כל הצמחים האוסטרליים כמו למשל המללייקה, הבוגוסטרום או הלוקופיליום יתאימו לתנאי מזג אוויר שכאלו שכן הם חסכוניים במים ויחסית עמידים בתנאי חום וקור קיצוניים.
אם רוצים "לזרוק" טיפה צבע ולשלב גם צמחים עם פריחה, צמחים כמו הרואליה או החיננית יכולים להימצא מתאימים למרפסת הפונה לכיוון דרום.

מרפסת מערבית


הרבה יותר ידידותית לצמחיה הואיל ואינה סובלת משמש חזקה וישירה ברוב שעות היום. מרפסת זו נהנית מקרני השמש החל משעות הצהריים ולכן העוצמה אינה חזקה והרסנית. מגוון הצמחים שניתן לשים בה הוא גדול ויכול לכלול, בין היתר, את כל משפחת החלבלובים המאופיינים בפריחה אדומה, יטרופית תמימה או ההמליה בעלת הפריחה הכתומה שיכולה לשמש גם כמעין גדר חציצה בין השכנים.

מרפסת צפונית


מאופיינת בטמפרטורות נמוכות יותר, פחות שמש חזקה וישירה וכן פחות אור. הצמחייה שתתאים יותר למרפסת הפונה לכיוון צפון היא הצמחיה הטרופית שדורשת יותר אור ולחות ופחות שמש ישירה.
מבין הצמחים הטרופים ניתן למצוא את השיפלרה שהיא מאוד חזקה ועמידה, הספטיפיליום ממשפחת הלופיים שבחודשי הקיץ עשיר בפריחה לבנה ויפה, התונברגיה עם הפרילה האדומה וכן כל משפחת השרכים חסרי הפריחה שאוהבים סביבה לחה ושומרים על עמידות לאורך זמן.

מרפסת מזרחית


מאופיינת בשמש ישירה בשעות הבוקר והחל משעות הצהרים היא בדרך כלל מוצלת. הצמחייה שתתאים לסוג זה של מרפסת היא הגאורה שעשירה בפריחה יותר עשבונית בצבע לבן, ורוד או סגול, הבגוניה הידועה והמוכרת המאופיינת בפריחה מרהיבה וכן כל צמחי משפחת הבשמתיים המאופיינים בעלים אליפטיים מחודדים ופריחה צבעונית ויפה.

לא לפחד להוציא את אביזרי העיצוב של הבית החוצה. גם עששיות, נירות ריחניים, כריות נוי יתאימו למרפסת וישדרגו אותה פי כמה לא לפחד להוציא את אביזרי העיצוב של הבית החוצה. גם עששיות, נירות ריחניים, כריות נוי יתאימו למרפסת וישדרגו אותה פי כמה  

אולם, חשוב לא פחות מסוג הצמחייה הוא התחזוק והשמירה עליה. ישנן דרכים שונות לשימור ועידוד הצמיחה של הצמח ובראשם ההשקייה, הגיזום, הדישון, הריסוס והניקוז שלו:

השקיה- ישנם הבדלי לחות ממרפסת למרפסת וכן הבדלים בכמות האור והצל בה , כך למשל באזור הצפון יש הרבה פחות אידוי ולכן נזקקת פחות השקיה. מאחר שלא ניתן לקבוע באופן גורף את כמות המים הנדרשת לצמח ממליץ מרין כפתרון את מד הלחות שנותן אינדיקציה לכמות המים החסרה או הקיימת בצמח. חשוב לזכור כי השקיה מרובה אינה מטיבה עם הצמח ועלולה לגרום לריקבון של השורשים. כשמדברים על צמח צעיר ששורשיו צריכים להיקלט ולצמוח צריכת המים שלו גבוהה יותר ולכן יש להשקותו מידי יום. בשלב מאוחר יותר מומלץ לעבור להשקיה של יום כן יום לא.
במרפסות גדולות המכילות 5 אדניות ומעלה כדאי לשקול התקנה של מחשב השקיה ששומר על מינונים מדויקים של מים ועל התדירות הנכונה.

ניקוז- אחד ההבדלים העיקריים בין גידול צמחיה במרפסת לעומת הגינה הוא נושא הניקוז. במרפסת אין קרקע לשתול בה את הצמחים ולכן משתמשים באדניות או במיכלים גדולים לצורך כך.
חשוב מאוד שבכל מיכל יהיה חור ניקוז ממנו יוכלו לחלחל החוצה כל המינרלים והמלחים המיותרים שמפריש הצמח, כמו כן פתח ניקוז הוא גם איזשהו מדד עבורנו יש מספיק מים או שמא הצמח סובל ממחסור של מים.
פתח ניקוז כדאי שיהיה לא רק באדנית או במיכל, אלא גם במרפסת עצמה. מאחר שלרוב האדניות הגדולות אין תחתיות מובנות והמים מחלחלים החוצה מאוד מומלץ שיהיה פתח גדול ורחב למרזב.

גיזום- הסרת העלים היבשים והחלקים הלא רצויים בצמח היא חשובה לא רק למראה חיצוני שלו אלא גם לעידוד הצמיחה שלו.
קשה לקבוע תדירות גיזום גורפת לכלל הצמחים מאחר ולכל צמח יש את אופן הגדילה שלו, אולם באופן כללי ניתן לומר כי עלים יבשים ושבורים מומלץ להסיר בכל עת, עלים ארוכים לא מומלץ לקצר ביותר משליש באורכם וכשרוצים לדלל שיח, יש לגזום רק חלק מן הענפים עד בסיסם ובכך לאפשר חדירה של אור וצמיחה מחודשת של הצמח.

ריסוס- תקופת הקיץ מביאה עמה לא מעט מזיקים ומכרסמים הגורמים לחירור ולנשירת העלים. הכנימות נפוצות מאוד בקיץ והן מאוד אוהבות עלים צעירים אותם הן נוהגות לתקוף בשורש ולפגוע בצמיחתם.
ניתן למצוא בשוק מגוון חומרים מיועדים לקטילת המזיקים, חלקם ידידותיים לסביבה וחלקם פחות וחשוב מאוד להשתמש בהם בהתאם להוראות. מאחר וחומרים כימיים עלולים לפגוע לא רק במזיקים,אלא בכל האיזון הביולוגי של הצמח, רצוי להפחית את השימוש בו כמה שיותר ולהעדיף חומרים על בסיס טבעי. יש הטוענים כי במקרים של התקפת כנימות, ריסוס של מי סבון או סודה לשתייה יכול לחסל אותן.

גם פרחים מלאכותיים יוכלו לעשות את העבודה. שדרוג המרפסת על פי המעצבת עידית זכריהגם פרחים מלאכותיים יוכלו לעשות את העבודה. שדרוג המרפסת על פי המעצבת עידית זכריה 

מלבד הכדים, האדניות, הצמחים או הריהוט למרפסת, מה שנותן את הטאצ´ הסופי הם האביזרים.
מעצבת הפנים, עידית זכריה, לא נוהגת לעשות הפרדה בין הדקורציה בפנים הבית ומחוצה לו ולא מעט פריטי נוי ש"טיפוסיים" לפנים הבית מוצאים את עצמם בגינה או במרפסת הבית.
באופן כללי ממליצה זכריה לבחור צבע אחד מרכזי שיהווה את הבסיס לכלל העיצוב ורצוי מאוד שישתלב עם צבעי הצמחיה שבחרנו למרפסת. כך למשל, בפנטהאוז בהוד השרון נבחר הצבע האדום כצבע השולט ברוב האביזרים והשילוב שלו עם הצמחיה הירוקה והריהוט הלבן יצר מראה חי וססגוני.
האביזרים בהם השתמשה זכריה הם כריות נוי אדומות אותן הניחה על הכיסאות הלבנים, נרות ריחניים וכלי לעציץ בצבע לבן המנוקד באדום. בתוך הכלי הניחה עלים פרחים מלאכותיים בצבע אדום, שמה שבטוח יחזיקו מעמד לאורך זמן.

היכנסו לגלריית תמונות של מרפסות וקבלו השראה

תגובות לכתבה

חזור מעלה