הסכם למכירת דירה

דברים שצריך לדעת לפני שחותמים על חוזה מכר דירה

לפני שאתם ממהרים לחתום על הקו המקווקו בחוזה, לחצו רגע על כפתור השהייה וקחו צעד אחורה. עכשיו זה הזמן שלכם לבדוק שהחוזה משרת גם את האינטרסים והזכויות שלכם.

אחד הדברים המשותפים לרוב האנשים הוא החלום לבנות או לרכוש בית מרווח בו ניתן יהיה להכות שורשים, לגדל משפחה ולצבור זיכרונות יפים. ואכן מדובר בחלום וורוד אשר על הנייר מקבל משמעות מעט שונה. בעולם המציאות מדובר באחת העסקאות הגדולות ביותר אותה תבצע המשפחה ולכן אין להקל בכך ראש. עסקה זו כוללת העברת סכומי כסף נכבדים, התחייבות על משכנתאות וכן מעורבים בה שני צדדים אשר לכל אחד מהם אינטרסים שונים, ואשר את זכויותיהם יש לעגן בחוזה ברור ומוקפד אשר מוכר בשם חוזה מכר דירה.

אל תוותרו על שירותיו של עורך דין

בין אם הנכם בצד המוכר ובין אם בצד הקונה, כדי לבדוק שהחוזה אינו חד צדדי ועל מנת להבין את הסעיפים השונים והשפעתם לעומק, מומלץ ורצוי לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי. עורך דין הבקיא בדיני חוזים יוכל לוודא כי כל הזכויות שלכם באות לכדי ביטוי ושהחוזה הוגן ואינו מקפח אף אחד מן הצדדים. רצוי כי תשכרו עורך דין מטעמכם אשר יספק לכם ייעוץ וייצוג מקצועי ויברר את מעמדו המשפטי של הנכס רגע לפני החתימה. שאלות כמו היכן הנכס רשום? מי רשום כבעליו? האם יש עליו משכנתא, עיקולים או הערות? או מהן ההצמדות? הנן חשובות לאין שיעור ויש לבדוק אותן. כמו כן עורך דין יוכל להתאים את סעיפי החוזה למאפייניה הייחודיים של העסקה.

ביצוע בדיקה ברשות המקומית

דבר נוסף אותו יש לבדוק לפני ביצוע העסקה הגדולה של חייכם הוא מצבו התכנוני של הנכס. ישנם מקרים בהם הנכס שהוצג לכם לא יהיה תואם לייעודו התכנוני והדבר יכול לעלות לכם ביוקר בהמשך. סוגיות נוספות באותו התחום שרצוי לבדוק הן האם ישנם צווי הריסה, היטלי השבחה או בקשות מיוחדות מטעם הרשות אשר יכולות להפיל את העסקה או להשפיע עליה בצורה כזו או אחרת. קחו בחשבון כי בעת הגשת בקשה למשכנתא יגיע שמאי מטעם הבנק ובכוחו להוריד את שווי הנכס בשל חריגות בנייה או בעיות תכנוניות ולכן אלו נושאים שלא כדאי להקל בהם ראש.

מי הבעלים החוקי?

סעיף חשוב אליו יש להתייחס הוא מי הם הצדדים לעסקה. למרות שנדמה כי הדבר מובן מאליו, כי הרי מצד אחד יש את הקונים ומהצד השני את המוכרים, בפועל יש לקחת בחשבון כי לא פעם המוכרים אינם בעלי זכויות בנכס אותו מנסים למכור. הדבר בא לידי ביטוי במקרה של יורשים אשר צריכים להעביר את הנכס על שמם, או במקרה בו נכס רשום רק על אחד מבני הזוג ואז יש צורך בקבלת אישור של בן הזוג השני לעסקה. כמו כן לא חסרים מקרים בהם נוכלים ניסו למכור נכסים שלא בבעלותם

מועד המסירה, איחורים, ביטולים ופיצויים

ישנם פרטים רבים אשר כדאי ורצוי לעגן בחוזה מכר דירה. לפני חתימה על חוזה וודאו כי מועד המסירה עליו סוכם מצוין בחוזה כמו גם לוחות התשלומים. כמו כן רצוי שהחוזה יכלול גם סעיפים אשר מציינים מה יקרה במקרה של איחורים במועד המסירה או במקרה של ביטול עסקה. חשוב גם לוודא כי החוזה כולל אירועים בלתי צפויים אשר עלולים לעכב את העסקה ומגדיר פרק זמן בו האיחור לא ייחשב כהפרת חוזה ועל כן לא יחולו קנסות וחיובים על הצד המאחר. לצד סעיף זה יש גם לציין סעיף אשר קובע אילו מקרים ייחשבו כהפרה של החוזה ואשר יזכו את הצד השני בפיצויים.

שימוש בהסכם למכירת דירה הנו באחריותם הבלעדית של הצדדים לחוזה. מובהר כי לאתר הדירה אין כל אחריות באשר לחוזה המצורף וכי החוזה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

חזור מעלה