זיכרון דברים למכר דירה הרשומה בטאבו

אם מצאתם דירה אשר מתאימה לכם כמו כפפה ואינכם רוצים לפספס עסקה טובה, חתימה על זיכרון דברים תהיה הפתרון. אולם רגע לפני שאתם ממהרים להוציא עט, כדאי שתבינו לעומק מה המשמעות.

ההיצע הנמוך של דירות בשוק הופך את הביקוש לגבוה. ראיתם דירה והיא נאה בעיניכם? סביר להניח כי תרצו להבטיח את קיום העסקה. במקרה זה מקובל לחתום עם הצד המוכר על זיכרון דברים, מסמך מחייב המשמש כמעין הצהרת כוונות. למעשה בזיכרון דברים הקונה מבטיח לעצמו את הדירה במחיר שסוכם מול המוכר בעוד שהמוכר מבטיח את מכירת הדירה שבבעלותו. עם זאת יש להבין כי מסמך זה הנו מחייב לכל בעיני בית המשפט, כך שאין חרטות ברגע האחרון. להיפך רצוי להכיר את כל ההשלכות הנלוות לחתימה על מסמך שכזה עבור שני הצדדים ויפה שעה אחת קכודם.

חתימה על זיכרון דברים – כדאי או לא?

זכרון דברים הוא מסמך אשר רבים תוספים אותו כלא מחייב אולם בפועל ההיפך הוא הנכון. המסמך עצמו כולל פרטים בסיסיים כמו למשל הפרטים האישיים של המוכר והקונה, פרטי הנכס, מחירו ועוד. הבעיה היא שזכרון דברים לרוב חסר את הפרטים החשובים, פרטים אותם יש לברר טרם חתימה על חוזה. רבים אינם מודעים לכך שמדובר במסמך משפטי מחייב אשר הפרתו יכולה לגרום לבעיה גדולה. כך שבפועל גם אם תגלו כי אין באפשרותכם או ברצונכם לממש את העסקה, ניתן יהיה להפעיל את החוזה ולגשת עמו לבית משפט כדי לדרוש מכם לכבד אותו עם צו.

מה חשוב לדעת?

חתימה על הסכם זכרון דברים קושרת אתכם לנכס שאינכם מכירים. אז נכון, לא רציתם לפספס את העסקה הטובה בה נתקלתם, אולם רצוי שלא לקנות חתול בשק ולברר את כל הפרטים הנדרשים אודות העסקה שבדרך. לפני חתימה על זכרון דברים יש לבדוק את נוסח הרישום של הנכס בטאבו ולראות שאין עליו משכנתא, או לחלופין משכנתאות, שהמוכר אינו יכול להסיר, שהנכס אכן רשום על שמו של המוכר, שאין על שמו עיקולים לטובת צד ג', צווי מניעה, הערת אזהרה וכיוצא בכך. מדוע זה חשוב? מבחינת המשכנתא יש להבין כי עד אשר המוכר לא יסיר את המשכנתא הרשומה על הנכס, אתם לא תוכלו לקבל משכנתא מהבנק ולהשלים את העסקה. אותו הדבר עם עיקולים, מקרים אלו עשויים למנוע מכם לממש את העסקה ולהעביר את הזכויות בנכס על שמכם, כשבפועל אתם כבר חתומים על זיכרון דברים מחייב.

על חוזה מכר להיות מקיף וממצה

דבר נוסף אותו יש לקחת בחשבון הוא אופיו התמציתי של מסמך זיכרון דברים. בעוד שחוזה מכר הנו מחייב באותה המידה, הוא מקיף ומפורט וכולל את כל הפרטים אודות תנאי התשלום, אגרות והיטלים, חבות במיסים, אופן המסירה וכן נושאים נוספים ולא פחות מהותיים לעסקה. לעומת זאת, זיכרון דברים לדירה רשומה בטאבו הוא מסמך יותר קצר ואינו מרחיב אודות כל הנושאים האמורים. מתי זאת בעיה? במקרה של מחלוקת בין שני הצדדים שמגיעה לכתליי בית המשפט. היות והחוזה פתוח לפרשנות אתם מסתכנים בכך שבית המשפט יפרש אותו לא נכון וישלים את הפרטים שלא לשביעות רצונם של אי אילו מהצדדים, זאת מבלי להבין את הנסיבות שעבורן נחתם.

רבים יאמרו שעדיף להפסיד עסקה מאשר לחתום על מסמך מחייב לפני שאתם מודעים לכל הפרטים. עכשיו כשאתם מודעים, אם בכל זאת תרצו לחתום על מסמך זכרון דברים למכר דירה רשומה בטאבו, כאן תמצאו את הטופס לו אתם זקוקים.

מחפשים השראה לבית הבא שלכם? בקרו בגלריית התמונות שלנו

שימוש בזיכרון דברים למכר דירה הרשומה בטאבו הנו באחריותם הבלעדית של הצדדים לחוזה. מובהר כי לאתר הדירה אין כל אחריות באשר לחוזה המצורף וכי החוזה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

חזור מעלה