הסכם שכירות בלתי מוגנת

דברים שצריך לדעת לפני שחותמים על חוזה שכירות

אין דבר מרגש יותר מאשר מעבר לדירה אשר התאהבתם בה ממבט ראשון. עם זאת רגע לפני שאתם חותמים על חוזה שכירות, לפניכם כמה דברים אותם עליכם לדעת לפני שאתם מתחייבים בכזאת קלות.

מגורים בשכירות כרוכים בחתימה על חוזה, ולמרות שכל החוזים הנם סטנדרטיים, במעמד החתימה עליכם שלא להלך כעיוורים ולהיות בטוחים שהחוזה מייצג גם את האינטרסים שלכם ולא פחות חשוב, מגן עליכם ועל הזכויות שלכם. לכן רגע לפני שאתם חותמים על חוזה שכירות לדירה החדשה שלכם, וודאו כי שמתם לב לכל הפרטים והאותיות הקטנות. זה חשוב. למה עליכם לשים לב? בעיקר לנושאים הבאים.

קריאת חובהגם אם הלכתם שבי אחר הבית או הדירה, אל תתנו להתאהבות הראשונית לעוור אתכם. בכל הנוגע לחוזה הקדישו זמן לקרוא אותו ולבחון את כל הסעיפים עד לרמת הפרט הקטן ביותר. קחו בחשבון כי באפשרותכם לערוך משא ומתן עם הבעלים, כמובן שאין צורך להיות אגרסיביים תמיד תוכלו להיות נעימים ומנומסים ולבסס מערכת יחסים של אמון על מנת שהמשא ומתן יהיה מוצלח וייצג את הזכויות והאינטרסים שלכם.
קחו את הזמן

על חוזים מחייבים לא כדאי לחתום בלחץ לכן קחו את הזמן, בדקו אם יש לכם שאלות ואם כן, אל תתביישו לשאול אותן. לא פעם חוזים כתובים בשפה משפטית סבוכה או לא ברורה ולכן עליכם להבין על מה בדיוק אתם חותמים ולא פחות חשוב, מה אתם מקבלים בתמורה. וודאי כי השפה ברורה לכם ואם לא התייעצו עם מומחים. רבים המקרים בהם מומלץ אף להיעזר בשירותיו של עורך דין מקצועי אשר יוכל לפשט עבורכם את הדברים, לוודא כי החששות שלכם מקבלים מענה הולם, כמו גם כל השאלות שיש לכם.

ערכו בדק בית

לפני חתימה על חוזה בדקו את הדירה אם על ידי אנשי מקצוע המומחים לתחום ואם על ידי חברה מקצועית שמבצעת בדק בית. הסיבה לכך היא שעליכם לזהות בעיות פוטנציאליות לפני חתימת החוזה, כך שתוכלו להציג אותן לבעל הבית על מנת שיטפל בהן לפני כניסתכם לדירה. במקרה הטוב בעל הבית יתחייב על ביצוע התיקונים כנדרש וניתן יהיה לכלול זאת בחוזה לפני מעמד החתימה. במקרה הגרוע בעל הבית לא יסכים לפתור את הבעיות שאותרו או שיתכחש לקיומן, במקרה הזה תוכלו לדעת כי ככל הנראה זאת לא הדירה המתאימה.

תעדו הכל בחוזה

במידה ונכנסתם לבית וראיתם כי קיימים נזקים כמו למשל שטיח מוכתם, תריס שבור או אריחים חסרים במקלחת ובעל הבית לא הסכים לתקן, וודאו כי הכל נכתב ומצוין בחוזה לפני שאתם חותמים עליו. על ידי תיעוד נזקים לפני חתימה על חוזה אתם בעצם מגנים על עצמכם בפני חיובים מיותרים עבור נזקים שקדמו לכם ושלא אתם אחראים להם. במקרים רבים אף מומלץ לכלול תמונות והסבר מפורט כדי שלא יהיה מקום לספקות או לאי הבנות לאחר מכן.

הכל כלול?

בדקו מה כולל התשלום החודשי. האם כולל גם כבלים, אינטרנט, חשמל, ארנונה? ישנם נכסים אשר סכום התשלום החודשי כולל גם תשלומים נוספים מסוג אלו שיכולים להוות עבורכם חיסכון. כמו כן בדקו האם באפשרותכם לבצע שינויים קוסמטיים בדירה כמו צביעת קירות, הזזת ארונות האם אתם יכולים להחזיק בבעלי חיים וכיוצא בכך. היכרות עם המגבלות שלכם ועם התמורה לה אתם זוכים מבעוד מועד תמנע הפתעות מיותרות ויותר חשוב ניתן יהיה לעגן זאת בחוזה השכירות.

שימוש בהסכם שכירות בלתי מוגנת הנו באחריותם הבלעדית של הצדדים לחוזה. מובהר כי לאתר הדירה אין כל אחריות באשר לחוזה המצורף וכי החוזה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

חזור מעלה